Original: $108.11
-65%$108.11
$37.84The Story
PowerGlide Estrella Fibreglass Snooker Cue
Fibreglass and Composite Reinforced Shaft and Butt. This cue is finished with an ultra-smooth high gloss, multi-layered paint and lacquer for a premium look and feel. It includes shock dampening 3M Foam at the butt to reduce vibration and enhance tactile feedback. The shaft features a matte EasyGlide finish for improved handling.
The cue is equipped with a high-grade, monolayer 10mm natural leather tip for superior control, feel, and spin. A stainless steel ferrule and a stainless steel, totally engineered quick-release joint ensure excellent power transfer and a seamless connection between the cue and the player. An ergonomically designed rubber buffer provides protection against damage, while the discreet PowerGlide Logo adds a touch of elegance. Length: 57"". Assorted weights are available to suit various player preferences.
| Cue Length | 57"" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 72.5cm (excluding tip) |
| Butt Length | 72cm (excluding protruding joint and buffer) |
| Shaft | Fiberglass |
| Tip | High-grade monolayer 10mm natural leather tip |
| Butt | Fiberglass |
| Decoration | High gloss multi-layered paint and lacquer finish |
| Joint | Stainless steel engineered quick-release |
| Butt End Joint | Rubber Bumper |


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PowerGlide Estrella Fibreglass Snooker Cue
Fibreglass and Composite Reinforced Shaft and Butt. This cue is finished with an ultra-smooth high gloss, multi-layered paint and lacquer for a premium look and feel. It includes shock dampening 3M Foam at the butt to reduce vibration and enhance tactile feedback. The shaft features a matte EasyGlide finish for improved handling.
The cue is equipped with a high-grade, monolayer 10mm natural leather tip for superior control, feel, and spin. A stainless steel ferrule and a stainless steel, totally engineered quick-release joint ensure excellent power transfer and a seamless connection between the cue and the player. An ergonomically designed rubber buffer provides protection against damage, while the discreet PowerGlide Logo adds a touch of elegance. Length: 57"". Assorted weights are available to suit various player preferences.
| Cue Length | 57"" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 72.5cm (excluding tip) |
| Butt Length | 72cm (excluding protruding joint and buffer) |
| Shaft | Fiberglass |
| Tip | High-grade monolayer 10mm natural leather tip |
| Butt | Fiberglass |
| Decoration | High gloss multi-layered paint and lacquer finish |
| Joint | Stainless steel engineered quick-release |
| Butt End Joint | Rubber Bumper |






















