Original: $189.23
-65%$189.23
$66.23The Story
PowerGlide Aramid Blue Graphite Snooker Cue
3K Carbon and Composite Reinforced Shaft and Butt. This cue features a graduated ultra-smooth metallic high gloss multi-layered paint and lacquer finish. Utilizing 3K Aerospace grade Carbon Fiber, known for its higher elongation, provides both strength and stiffness. It includes shock-dampening 3M Foam at the butt for reduced vibration and enhanced feel. The shaft boasts a matte EasyGlide finish for smoother strokes.
The high-grade, monolayer 10mm natural leather tip ensures superior control, feel, and spin. A copper ferrule complements the design, along with a stainless steel, totally engineered radial pin joint for excellent power transfer and feel. An ergonomically designed rubber buffer protects against damage. The cue is adorned with a discreet PowerGlide Logo, metallic detailing, and highlights. Length: 57". Assorted weights are available to suit players' preferences.
| Cue Length | 57" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 72.5cm (excluding tip) |
| Butt Length | 72cm (excluding protruding joint and buffer) |
| Shaft | Composite Carbon |
| Tip | 10mm |
| Butt | Composite Carbon |
| Decoration | Ultra smooth metallic high gloss multi layered paint and lacquer finish |
| Joint | Stainless steel total engineered radial pin joint |
| Butt End Joint | Rubber Bumper |


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PowerGlide Aramid Blue Graphite Snooker Cue
3K Carbon and Composite Reinforced Shaft and Butt. This cue features a graduated ultra-smooth metallic high gloss multi-layered paint and lacquer finish. Utilizing 3K Aerospace grade Carbon Fiber, known for its higher elongation, provides both strength and stiffness. It includes shock-dampening 3M Foam at the butt for reduced vibration and enhanced feel. The shaft boasts a matte EasyGlide finish for smoother strokes.
The high-grade, monolayer 10mm natural leather tip ensures superior control, feel, and spin. A copper ferrule complements the design, along with a stainless steel, totally engineered radial pin joint for excellent power transfer and feel. An ergonomically designed rubber buffer protects against damage. The cue is adorned with a discreet PowerGlide Logo, metallic detailing, and highlights. Length: 57". Assorted weights are available to suit players' preferences.
| Cue Length | 57" (144 cm) |
|---|---|
| Shaft Length | 72.5cm (excluding tip) |
| Butt Length | 72cm (excluding protruding joint and buffer) |
| Shaft | Composite Carbon |
| Tip | 10mm |
| Butt | Composite Carbon |
| Decoration | Ultra smooth metallic high gloss multi layered paint and lacquer finish |
| Joint | Stainless steel total engineered radial pin joint |
| Butt End Joint | Rubber Bumper |






















