
Original: $71.32
-65%$71.32
$24.96The Story
Loxley Featherweight Steel Tip Darts - Green - 19g
The Loxley Featherweight Steel Tip Darts - Green - 19g is perfect for both novice and seasoned players who prefer a lighter feel. Designed for all skill levels, these darts boast a sturdy tungsten barrel with a finely tuned grip, ensuring greater control and stability during flight.
| Product Details | |
|---|---|
| Manufacturer | Loxley |
| Category | Featherweight |
| SKU | Feather-grn19 |
| Shaft | Plastic |
| Dart Material | 90% Tungsten |
| Length | 45.4mm |
| Diameter | 6.45mm |
| Pack Qty | 3 |


Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Loxley Featherweight Steel Tip Darts - Green - 19g
The Loxley Featherweight Steel Tip Darts - Green - 19g is perfect for both novice and seasoned players who prefer a lighter feel. Designed for all skill levels, these darts boast a sturdy tungsten barrel with a finely tuned grip, ensuring greater control and stability during flight.
| Product Details | |
|---|---|
| Manufacturer | Loxley |
| Category | Featherweight |
| SKU | Feather-grn19 |
| Shaft | Plastic |
| Dart Material | 90% Tungsten |
| Length | 45.4mm |
| Diameter | 6.45mm |
| Pack Qty | 3 |












